Złote lata RPA już dawno minęły

W miarę jak cena złota podnosi się z każdym dniem, produkcja tego cennego kruszca w RPA szybko spada. 14.04.2011 cena złota przekroczyła wartość 1460 USD za uncję. Rekordowa cena, ale biorąc pod uwagę inflację i spadek USD, cena złota jest cały czas niższa niż w latach 1980.

W roku 2010 produkcja złota w Republice Południowej Afryki wyniosła tylko 192 tony, co jest  wartością najniższą od roku 1906. W latach 1970 RPA wydobywała 1000 ton złota rocznie, co stanowiło ponad dwie trzecie ówczesnej produkcji światowej. Nie trudno obliczyć że obecnie produkuje się mniej niż jedną piątą tej ilości i RPA nie jest już największym producentem złota. Wyprzedzają ją Chiny, Australia i USA.

Złoto zmieniło historię RPA będąc jednym z czynników stojącym za powstaniem Johannesburga. Przez ponad sto lat wydobycie złota było najważniejszym motorem napędowym całej gospodarki.

złoto
źródło: http://www.flickr.com/photos/tao_zhyn

Głównym problemem w dzisiejszych czasach  jest geologia. Wyeksploatowano najbogatsze i łatwiej osiągalne złoża i teraz istnieje potrzeba dostania się do głębszych warstw. Staje się to trudniejsze i coraz droższe.

Niewystarczająca produkcja energii elektrycznej i przerwa w jej dostawie w roku 2008 zakłóciły pracę kopalń i wyrządziło wiele szkód odczuwalnych do dzisiaj.

Kolejny problem, w dodatku bardzo niepokojący to fakt, że sektor wydobywczy w RPA nie przyciąga już zagranicznych inwestorów. Niepewność związana ze zmianą przepisów dotyczących wydawania licencji, polityczna niestabilność i sprzecznie sformułowany Mining Charter są powodem że inwestorzy przenoszą się do innych krajów.

Zapowiadana przez Ligę Młodych ANC (ANCYL) nacjonalizacja kopalni może być przysłowiowym gwoździem do trumny dla całego sektora górniczego.