Nabrzeże Wiktorii i Alfreda w Kapsztadzie poszło pod młotek

Pomimo że cała transakcja trzymana była w tajemnicy, prasa doniosła że Nabrzeże Wiktorii i Alfreda w Kapsztadzie zostało kupione przez południowoafrykańskie konsorcjum za astronomiczną sumę 10 miliardów  randów (ZAR)(około 3,9 mld PLN). W skład konsorcjum wchodzi firma Growthpoint i Public Investment Corporation (PIC) zarządzająca kapitałem wielkości ponad 1 trylion randów.

Growthpoint Properties była jednym z przedsiębiorstw zainteresowanym kupnem V & A Waterfront od 2009 roku, kiedy w Dubaju zaczął się kryzys ekonomiczny. Wspaniały kapsztadzki Waterfront kupiony został od Dubai Worlds Istithmar PJSC i Strawinsky Properties.

V&A Waterfront, Cape Town
Góra Stołowa widziana z Nabrzeża Wiktorii i Alfreda w Kapsztadzie, RPA autor:http://www.flickr.com/photos/jorge-11

Naczelny dyrektor firmy Growthpoint, Norbert Sasse, powiedział na konferencji w Johannesburgu, że proces załatwiania formalności będzie trwał około 2 miesiące i nie przewiduje żeby pojawiły się jakiekolwiek problemy. Dodał że na terenie Waterfront jest aż 280 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni możliwej do rozbudowy.

Sasse zaznaczył, że wspólne przedsięwzięcie Growthpoint i PIC planuje nowoczesną rozbudowę infrastruktury obiektu. Możliwe będzie nawet wzniesienie apartamentów mieszkalnych, które po zakończeniu budowy zostaną sprzedane. Growthpoint posiada długoterminowe plany na rozbudowę całego kompleksu.

Zapytany, dlaczego dokonali zakupu z PIC, Norbert odpowiedział że firma  ta sama wyszła z propozycją wspólnej inwestycji. Spółki znają się bardzo dobrze, gdyż od dawna już prowadziły wspólne interesy. Są jednocześnie dumne, że to znane i lubiane miejsce w Kapsztadzie stało się ponownie własnością firm z RPA, w dodatku zyski z inwestycji trafią do funduszów emerytalnych, ponieważ 50% kapitału pochodzi z tego sektora.

Rozbudowa Waterfont stworzy nowe możliwości dla miasta Kapsztadu, powstanie tutaj wiele miejsc pracy.

Wycena na poziomie 9,717 mld randów została ustalona z dużą ostrożnością, po długich badaniach rynku. W roku 2006 Istithmar PJSC i angielska spółka London  & Regional Property zaoferowały dużo lepszą cenę niż lokalni inwestorzy i zapłacili nieprawdopodobną sumę 1 miliarda USD (ZAR6,9 miliarda) za Waterfront.

Nabrzeże Victorii i Alfreda z pewnością jest najlepszym centrum handlowym Kapsztadu z ponad 400 sklepami, restauracjami, pubami i kawiarniami. Oferowany jest tutaj ogromny asortyment towarów, począwszy od eleganckiej biżuterii, przez ubrania, wyroby skórzane, upominki i pamiątki afrykańskie. Jakość sprzedawanych towarów jest bardzo wysoka. Uroku dodaje bliskość malowniczej Góry Stołowej.

Nabrzeże Wiktorii i Alfreda może czasami razić sztucznością, ale bez wątpienia jest to udana inwestycja tego rodzaju w RPA.