Dlaczego warto zainwestować w Afryce

1. Szybki wzrost gospodarczy – Afryka to miejsce, gdzie można się spodziewać wyższego niż w Europie wzrostugospodarczego w nadchodzących latach. Poniższa mapka ukazuje wyraźnie, gdzie inwestorzy powinni szukać udanych inwestycji. Nie jest to na pewno Europa oraz USA. Między innymi na dużym obszarze kontynentu afrykańskiego można oczekiwać powyżej 5% średniego wzrostu PKB.

2. Wzrastająca stabilność polityczna –  wiele krajów z Afryki osiągnęła już zrównoważoną stabilność polityczną, która to przekłada się na wzrost gospodarczy. Oczywiście jest jeszcze wiele problemów, z którymi trzeba się zmierzyć, ale traktowanie całej Afryki jako źródła problemów i konfliktów jest dużym nieporozumieniem. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że Afryka składa się z ponad 50 krajów, z których wiele jest stabilnych politycznie.

3. Rosnąca w siłę klasa średnia – ta cześć społeczeństwa rozwija się w szybkim tempie a co za tym idzie wzrasta popyt na dobra konsumpcyjne, kredyty, usługi edukacyjne, rozrywkę itp. Ten segment szybko staje się kopalnią złota dla lokalnych jak również  zagranicznych przedsiębiorców.

GDP world
źródło: www.imf.org, World Economic Outlook, październik 2010

4. Obfitość złóż naturalnych – miedź, uran, złoto, platyna, ropa – to tylko niektóre bogactwa, która skrywa afrykańska ziemia. Skarby ziemi to podstawowe dobro potrzebne dla rozwoju wzrastających ekonomii takich jak Chiny czy Indie. Inwestycje bezpośrednie tych właśnie krajów to jeden z czynników rozwoju państw z Czarnego Lądu.

5. Niezliczone możliwości inwestycyjne – wiele sektorów gospodarki ma jeszcze duży potencjał wzrostowy. To sprawia, że pole do popisu jest znaczne. Telekomunikacja, IT oraz usługi finansowe już doświadczyły dużego wzrostu, ale prawdziwe okazje czekają jeszcze  między innymi w rolnictwie, infrastrukturze, energii odnawialnej, przetwórstwie, przemyśle chemicznym, turystyce, farmacji lub edukacji.

źródło: www.makemoneyinafrica.com